Titan’da son durum: Enkaz parçaları bulundu

Titanik’in enkazı yakınlarında kayıp bir denizaltıyı arama çalışmaları, gemideki beş kişi için oksijenin tükenmesinin beklendiği vaktin aşılmasının akabinde kritik bir dönemece girdi. Lakin yetkililer, uzak Kuzey Atlantik’i taramaya devam edeceklerini açıkladı.

ABD Kıyı Güvenliği, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Kanada’ya ilişkin bir gemiden okyanus tabanına indirilen uzaktan kumandalı bir aracın Titanik yakınlarında bir “enkaz alanı” keşfettiğini ve uzmanların enkaz kesimlerinin Titan’a ilişkin olduğunu doğruladığını belirtti.

Fransız araştırma gemisinden bir öbür robot da 6,7 metrelik Titan denizaltısının izlerini aramak üzere deniz tabanına yanlışsız dalışa gönderildi.

ABD merkezli OceanGate tarafından işletilen minibüs büyüklüğündeki Titan Expeditions, Pazar günü sabah iki saatlik bir inişe başladı. Fakat, kısa mühlet takviye gemisiyle irtibatı kaybetti.

Denizaltı 96 saatlik hava ile yola çıkmıştı. Bu da oksijenin bugün 14.08 itirabiyle tükendiği manasına geliyor.

Kurtarma grupları ve Titan’da bulunan beş kişinin yakınları, ABD Kıyı Güvenliği’nini Kanada arama uçaklarının o Salı günü erken saatlerde sonar şamandıraları kullanarak denizaltı sesleri kaydettiğini açıklamasıyla umutlandı.

Ancak seslerin tespit edildiği yerlerde arama yapan uzaktan kumandalı sualtı araçları sonuç vermedi ve yetkililer seslerin Titan’dan kaynaklanmamış olabileceği konusunda ikazda bulundu.

ABD Kıyı Güvenlik Tümamirali John Mauger, NBC’ye yaptığı açıklamada arama çalışmalarının gün boyunca devam edeceğini söyledi.

DENİZALTIYI TASARLAYAN MÜHENDİSTEN AÇIKLAMA

Allum, “Bana o denli geliyor ki denizaltının basınçlı gövdesi sağlam, fakat güçten kesilmiş. Bu türlü bir durumda Titan’ın yine yüzeye çıkmak için otomatik olarak tartıları düşürmüş olması mümkündür.” diye konuştu.

Allum, denizaltının acil bir durumda yüklerini özgür bırakması gerektiğini, lakin basınçlı gövdenin kısmen su almasının geminin yüzeye çıkmasını engelleyebileceğini belirterek, “Basınç gövdesinde su varsa, bu hayli büyük bir hacimdir. Düşme tartıları çoklukla o kadar büyük değildir ve gemiyi tabanda tutan da bu olabilir. Bu tıpkı vakitte, şayet yolcular yarı su basmış bir basınçlı gövdede oturuyorlarsa, bunun da felaket olabileceği manasına gelir. Hipotermik hale gelebilirler. CO2 temizleyici sistemlerin ıslak olmaları halinde ne kadar düzgün çalışacaklarını bilmiyorum.” dedi.

HİPOKSİ NEDİR?

Diğer taraftan, Titanik batığını ziyaret etmiş olan Avustralyalı ekstrem tıp uzmanı Dr. Glenn Singleman, oksijen eksikliği ve karbondioksit birikiminin kayıp denizaltıdaki beşerler için telaş verici olduğunu aktardı:

“Oksijen akışınızı denetim etmeli, karbondioksiti ve su buharını uzaklaştırmalısınız. Bunlar denetim etmeniz gereken iç ortamla ilgili üç şeydir. Dördüncü şey ise sıcaklık. Kayıp denizaltının olduğu yerde su sıcaklığı 0 ila 1C ortasında değişiyor.” dedi.

Karbondioksit birikimini önlemek için denizaltıların, ekseriyetle soda kirecinden yapılan ve havadaki CO2’yi gideren “temizleyiciler” ile donatıldığı söz eden Singleman, “Sorun şu ki, bir mühlet sonra bir doygunluk noktasına ulaşıyorsunuz ve soda kirecini değiştirmeniz gerekiyor. Havadaki CO2 içeriği milyonda yaklaşık 400 modüldür. Arttıkça, hiperventilasyonun geliştirirsiniz, başınız ağrır. Havadaki oksijen düzeyinin düşmesi, beden dokularının kâfi beslenmeden yoksun kaldığı hipoksiye neden olabilir. 10 ve daha düşük oksijen konsantrasyonları şuur kaybı ve mevtle sonuçlanabilir.” dedi.

Singleman, Titan’ın birinci 96 saatlik oksijen tedarikinin, ortalama bir insanın ortalama bir metabolik süratte oksijen tüketimine dayanan bir sayı olduğunu kelamlarına ekledi:

“İnsanların güç bir durumun gerilimine nasıl reaksiyon vereceği konusunda hiçbir fikrimiz yok. Birtakım beşerler gerilimle birlikte metabolizma suratlarını artırabilir, birtakım beşerler ise rahatlayıp uyumaya çalışarak metabolizma suratlarını düşürebilir.”

DERİN OKYANUS NASIL BİR YER?

Titanik, donma sıcaklıkları ve daima karanlığıyla bilinen “gece yarısı bölgesi” ismi verilen bir bölgede yer alıyor.

Sert ve acımasız bir ortam olan derin okyanus, dünyadaki hayattan çok uzaya benziyor.

Titan’da daha evvelki keşif seyahatlerine katılan beşerler, okyanus tabanına çarpmadan evvel zifiri karanlık şartlarda iki saatten fazla alçalmayı tanım ediyor.

Denizaltının ışıkları, ona sonlu bir görüş alanı sunuyor, lakin birkaç metreden öteye gitmiyor.

İlk müdahale grupları, arama devam ederken artık bu şartlarla uğraş etmek zorunda kalacak.

TİTAN’IN ÖZELLİKLERİ NELER?

Son derece küçük bir denizaltı olan Titan 670 cm. uzunluğunda, 280 cm. genişliğinde ve 250 cm yüksekliğinde.

Bu kadar küçük olması nedeniyle yolcuları yerde oturmak zorunda kalıyor.

Bu tip deniz araçları, denizaltıların tersine, sonlu güçle hareket edebiliyor. Bir takviye gemisinden denize bırakılıyor ve geri güverteye çekiliyor.

Titan bir oyun konsolu kumandasıyla denetim ediliyor.

TİTANİK, KUZEY ATLANTİK’İN SULARINA GÖMÜLMÜŞTÜ

“Asla batmayacağı” tez edilen lüks yolcu gemisi Titanik, 10 Nisan 1912’de 2 bin 224 yolcu ve mürettebatla New York’a gitmek üzere İngiltere’nin Southampton kentinden yola çıkmıştı.

Gemi, 15 Nisan 1912’de bir buz dağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik’in sularına gömülmüştü.

Kazada 1500’den fazla kişi hayatını yitirmişti, bunlardan kimileri buz üzere soğuk sularda donarak can vermişti. Gemide yalnızca 1178 şahsa yetecek kadar filika bulunuyordu. Birkaç saat sonra kaza yerine ulaşan Carpathia gemisi 710 kişiyi kurtarmıştı.

Çok sayıda romana ve sinemaya mevzu Titanik’in enkazı, 1985’te Newfoundland bölgesinin 645 kilometre açığında deniz bilimci Robert Ballard tarafından bulunmuştu. 1987-2004 yıllarında yapılan dalışlarda, batıktan çok sayıda eşya çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir