Küba’da Devrim Meydanı boş kalacak: 1 Mayıs kutlaması iptal edildi

Küba’da 1959’daki ihtilalden bu yana her yıl başşehir Havanda’daki İhtilal Meydanı’nda düzenlenen 1 Mayıs kutlamaları, akaryakıt krizi nedeniyle iptal edildi. 61 yıldır ABD’nin ticari ambargosuyla karşı karşıya olan Küba’da, İhtilal Meydanı’ndaki klasik Personel Bayramı kutlamalarının yapılamayacağı duyuruldu.

Adanın muhtaçlık duyduğu petrolün sırf üçte ikisini aldığını belirten Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, tedarikçi ülkelerin kontratları yerine getirmediğini söyledi.

‘KÜÇÜK ÇAPLI YÜRÜYÜŞLER DÜZENLENECEK’

Küba Merkez Sendikası Genel Sekreteri Ulises Guilarte de Nacimiento, ülkedeki ekonomik kriz ve yakıt tedariki problemleri nedeniyle kutlamaların iptal edildiğini lakin küçük çaplı yürüyüşler yapılacağını duyurdu. Nacimiento, tertiplerde oluşturulacak platformlarda, ülkeye uygulanan ABD ambargolarına odaklanılacağını ve Washington idaresine Küba’yı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarılması daveti yapılacağını söyledi.

BLINKEN: KÜBA’YI LİSTEDEN ÇIKARMAYACAĞIZ

Barack Obama devrinde ABD ve Küba ortasında gerginlik azalmış, Donald Trump devrinde ise eski idarenin yaptığı mutabakatlar kınanarak Küba’ya yönelik yaptırımlar açıklanmıştı. Obama’nın başkanlığında Küba ile yakınlaşma ve yaptırımları gevşetme periyodunu, Donald Trump’ın Havana’ya yaptırımları artırması ve Ocak 2021’de vazifedeki son günlerinde Küba’yı ‘terörü destekleyen devletler’ listesine tekrar eklemesi izlemşiti. Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Küba’yı ‘terörü destekleyen devletler’ listesinden çıkarma planları olmadığını söyledi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir