İstanbul’daki 238 okul TÜGVA’ya tahsis edildi

İstanbul’daki yüzlerce okul AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile çok sayıdaki yandaşın idaresinde yer aldığı Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) tahsis edildi.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, TÜGVA, 23 Mayıs 2023 tarihinde İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne gönderdiği yazı ile Megakent’in farklı ilçelerindeki toplam 238 okul ile bu okulların spor salonlarının 16 Haziran ile 28 Temmuz ortasında kendilerine tahsis edilmesini istedi. İstanbul Valiliği ise tahsis talebine onay verdi.

TÜGVA’nın İstanbul Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildiği yazıda, “Bu sene altıncısını gerçekleştireceğimiz TÜGVA İstanbul Ortaokul Yaz Okulu projemiz kapsamında imzalanan iş birliği protokolü 25 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe girmiştir. İş birliği protokolü çerçevesinde tüm ilçelerimizde ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik toplumsal, kültürel, sanatsal, sportif, teknolojik mesleksel alanlar başta olmak üzere birçok proje eğitim programı, seminer, konferans, aktiflik ve tertip gerçekleştirmekteyiz. Bu kapsamdan CüzKuran’ı Kerim eğitimleri başta olmak üzere… listede yer alan okulların ve spor salonlarının 19 Haziran ile 28 Temmuz tarihleri ortasında hafta içi 09.00 ile 17.00 ortasında tarafımıza tahsis edilmesini talep etmekteyiz” tabirleri yer aldı.

BAĞCILAR 42, ESENLER 25 OKUL

Yazıya eklenen listede ise İstanbul genelindeki toplam 238 okul yer aldı. TÜGVA’nın en fazla okul talep ettiği ilçeler ise sırasıyla, 42 okulla Bağcılar, 25 okulla Esenler ve 12 okulla Küçükçekmece oldu. Ayrıyeten, TÜGVA’ya tahsis edilen okullarda konferans salonlarının, sınıfların, atölye ve laboratuvarların hazır halde bulundurulması istedi. Okulların öğretmen, öğrenci ve velileri TÜGVA’nın düzenlediği çalışmalara katılmasını teşvik edeceği de belirtildi.

TÜGVA’ya hangi ilçede kaç okul verildiğinin listesi ise şöyle:

Arnavutköy: 11
Ataşehir: 2
Avcılar: 8
Bağcılar: 42
Bahçelievler: 8
Bakırköy: 2
Başakşehir: 6
Bayrampaşa: 4
Beşiktaş: 1
Beykoz: 4
Beylikdüzü: 2
Beyoğlu: 2
Büyükçekmece: 5
Çatalca: 1
Çekmeköy: 3
Esenler: 25
Esenyurt: 10
Eyüpsultan: 4
Fatih: 3
Gaziosmanpaşa: 10
Güngören: 4
Kadıköy: 1
Kağıthane: 6
Kartal: 7
Küçükçekmece: 12
Maltepe: 2
Pendik: 7
Sancaktepe: 3
Sarıyer: 5
Silivri: 7
Sultanbeyli: 2
Sultangazi: 5
Şile:1
Şişli: 1
Tuzla: 5
Ümraniye: 3
Üsküdar: 4
Zeytinburnu: 10

BAKANLIK HUKUKSUZLUKTA ISRAR EDİYOR

Eğitim Sen İstanbul 2 Nolu Şube Başkanı Çayan Çalık ise okulların TÜGVA’ya tahsis edilmesine reaksiyon gösterdi. Çalık, “Milli Eğitim Bakanlığı geçmiş yıllarda mahkeme kararıyla birçok protokolün iptal edilmesine karşın ısrarla bu hukuksuzluğa devam ediyor. Şu an İstanbul’da 238 okulun TÜGVA’ya tahsis edilmiş olması protokol ismi altında meşrulaştırıIamaz, bu hukuksuz bir süreçtir. Bu süreç kamu kaynaklarının bu türlü bir vakfa devredilmesi manasına gelir. Milli Eğitim Bakanlığı derhal bu protokolü iptal etmeli ve Valilik okullara gönderdiği yazıyı geri çekmelidir” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir