İşgalcilerin yaraladığı Filistinli bebek hayatını kaybetti

Batı Şeria’nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde, 1 Haziran Perşembe günü babasıyla işgalci kurşunlarının amacı olan 2,5 yaşındaki Muhammed bebek, sıhhat takımlarının müdahalelerine karşın kurtarılamadı.

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalci İsrail güçleri tarafından vurulmasının akabinde tedavi için İsrail’deki Sheba Tel HaShomer Hastanesine kaldırılan bebeğin cenazesinin Ramallah’taki Filistin Tıp Kompleksine nakledileceğini bildirildi.

Ne olmuştu?

İşgalci İsrail askerleri, 1 Haziran’da Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim ünitesi Neveh Tzuf’a ateş eden Filistinlileri bulmak gerekçesiyle civardaki Nebi Salih beldesine baskın düzenlemiş, beldeye giriş-çıkışları kapatmıştı.

Baskın sırasında işgalci İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 2 yaşındaki Muhammed başından, babası Heysem Temimi de omzundan yaralanmıştı.

Ağır yaralanan bebek, işgalci İsrail güçleri tarafından helikopterle İsrail’deki Sheba Tel HaShomer Hastanesine nakledilirken, babası ise Filistin tarafında tedavi altına alınmıştı.

İşgalci İsrail ordusundan yapılan açıklamada, askerlerinin saldırganları bulmak için arama başlattığı sırada, 2 yaşındaki bebek ve babası olan iki Filistinli sivilin, “İşgalci İsrail askerlerinin kurşunuyla yaralandığının ortaya çıktığı” kaydedildi.

Henüz 2 yaşındaki bir bebeği başından vurarak ağır halde yaralayan işgalci İsrail ordusu, olaydan bir gün sonra yaptığı açıklamada, “Filistinli bebek için üzgün olduklarını” tabir etmekle yetinmişti.

Tedavi gördüğü Ramallah’taki El-İstişari Hastanesinde konuşan Filistinli baba Heysem Temimi ise Filistinli silahlı kimi şahısların Yahudi yerleşim ünitesi istikametine ateş açması üzerine İsrail ordusunun buna misilleme yaptığı savını yalanlamıştı.

Temimi, “Öncesinde rastgele bir silah sesi duymamıştık. Birinci olarak işgalci İsrail askerleri meskenime ateş açtı. Bir akrabamızı ziyaret etmek için meskenden çıkıp aracımıza bindiğimiz sırada üzerimize ateş açıldı ve bu olay yaşandı. Aracı aykırı istikamete sürmeye çalıştım lakin ikinci kere ateş açıldı.” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir