Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan: Yatırımın güçlenmesi için faizlerin düşük tutulması gerekiyor

AKP İstanbul Vilayet Başkanlığı İktisat İşleri Ünitesi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenmesi planlanan “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı, Çatalca’da gerçekleşti.

2022 yılında cari açıktaki artışın güç ithalatı kaynaklı oluştuğuna dikkati çeken Gürcan, Türkiye’nin bütçe istikrarının öteki ülkelerden olumlu ayrıştığını aktardı.

DOĞALGAZA ARTIRIM GELMİŞTİ

Öte yandan doğalgaz konusunda da hiçbir zahmet beklenmediğini aktaran Gürcan, bu durumun endüstriciler açısından gelecek sürecin çok daha olumlu ve ölçülü geçeceğini gösterdiğini lisana getirdi.

Eylül ayı başında konutlarda kullanılan doğalgaza yüzde 20.4, sanayi ve elektrik üretimi ile küçük ve orta işletmelerde kullanılan doğalgaza da yüzde 50’ye artırım geldi.

“AÇILAN KOBİ VE İŞ YERİ SAYISINDA ÖNEMLİ ARTIŞLAR VAR”

KOBİ sayısında da önemli artışlar olduğunu belirten Gürcan, şunları kaydetti: “2003 yılında 1,7 milyon olan KOBİ sayımız, 2021 sonu prestijiyle 3,6 milyona ulaşmıştır. KOBİ kredilerinin uzun periyot ortalaması da 3 kat olarak büyümüştür. Yıllık büyüme oranları da yüzde 60,1 düzeyine ulaşmıştır. Bilhassa muhalefetin ‘kepenkler kapatılıyor’ tezine değinmek istiyorum. Geçen gün bir CHP milletvekili gündeme getirdi, ‘Şu kadar iş yeri kapandı’ diye. Ancak açılan iş yerlerini görmüyorlar. Birinci 6 ayda yaklaşık 50 bin KOBİ açıldı, 100 bine yakın da esnaf açılışı var birinci 6 ayda. Her devir muhakkak kapanışlar olur lakin yeni açılan iş yeri sayısı çok çok daha üzerinde. Türkiye büyüyor, açılan KOBİ ve iş yeri sayısında da önemli artışlar var.”

Yatırımın güçlenmesi, iş insanlarının daha da verimli olabilmesi için faizlerin düşük tutulması gerektiğini söyleyen Gürcan, şunları kaydetti: “Eğer ki faiz artışı olsaydı, şirketlerin artan finansman masraflarını, karlılığın ve öz sermayenin erimesini, şirket kapanmalarını ve öteki şirketlere ve bankalara borçların ödeyememelerini, iflaslarla işten çıkmalarını çok rahatlıkla, bundan evvelki gördüğümüz krizlerde olduğu üzere burada da görebilirdik. Tekrar tıpkı formda bankaların kaynak maliyetlerindeki artışı, şirket kapamalarından ötürü kredilerini geri alamamalarını, sıkıntılı kredilerdeki artışı, kredi verme iştahındaki azalmayı da görecektik. Birey ve toplumda istihdamda imkanlarının azalmasını, işsizliğin arttığını görecektik. Finansman borçlarını ödeyememe, iş yerlerinin kapanmasından ötürü işsizliğin artışını ve gelir dağılımındaki bozulmayı, toplumsal huzurunun da bozulduğunu görebilirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir