Bursa’da tekstil fabrikasındaki yangın! Çevreye yayılımı engellendi

Yangın, saat 19.00 sıralarında Nilüfer ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bir dokumacılık fabrikasında çıktı. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye ve sıhhat takımı sevk edildi.

Fabrika çalışanları tahliye edilirken, itfaiye takımları alevlerin söndürülmesi için çalışma başlattı. Alevlerin fabrikada bulunan polyesterlere sıçraması sonucu yangın büyüyünce, Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı takımlar ile Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı TOMA’lar da bölgeye sevk edildi. Etraf vilayetlerden de bölgeye destek takımlar istendi. Dumandan hafif etkilenen 12 bireye ise sıhhat takımlarınca müdahale edildi.

VALİ VE BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI OLAY YERİNE GİTTİ

Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Nilüfer Belediye Lideri Turgay Erdem, AK Parti Bursa Vilayet Lideri Davut Gürkan yangın yerine gitti. Yapılan çalışmaları yerinde takip eden Vali Canbolat gazetecilere yaptığı açıklamada, “Saat 19.00 civarı Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan dokumacılık fabrikamızda yangın çıktı. Evvel denetim altına alındı ama daha sonra tekrar alevlerin büyümesiyle birlikte maalesef ki bütün fabrikayı kaplayan bir yangına dönüştü. Biz de birkaç saattir burada yangını takip ediyoruz. Vilayetimizdeki Büyükşehir Belediyemizin, ilçe belediyelerimizin, AFAD’ın, Orman Bölge Müdürlüğü’nün, emniyetin bütün imkanlarını buraya seferber ettik. TOMA’lar dahil. Etraf vilayetlerden de destek takımları istedik. Müdahale yapılıyor. İnşallah kısa vakitte denetim altına alacağımızı düşünmekteyiz. Fabrikanın tamamı yandı. Fabrika sahiplerinin sözü, içeride rastgele bir kişinin kalmadığı, bütün çalışanların tahliye edildiğine dair bize bilgi verdiler. Burada birinci gayemiz etraf fabrikalara yayılmamaları konusunda her türlü çabası sarf edip, yangını denetim altına alıp söndürmek” dedi.

ÖĞRENCİLER DİĞER PANSİYONLARA TAHLİYE EDİLDİ

Açıklamasında, fabrikanın yakınında bulunan Atatürk Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi’nin yatılı yurdunda kalan öğrencilerin tamamının önlem hedefli tahliye edildiğini açıklayan Vali Canbolat, “Herhangi bir olumsuzluk yok ancak bir olumsuzluk yaşanabilir telaşı ile bütün öğrencilerimizi oradan öteki pansiyonlara tahliye ettik. Tamamını sağlıklı bir biçimde tahliye ettik. Öğrencilerimiz de rastgele bir sorunumuz yok” diye konuştu.

ALEVLERİN ETRAF FABRİKALARA SIÇRAMASI ZAHMETLE ENGELLENDİ

İtfaiye ve dayanak takımlarının sabaha kadar süren çalışması sonucu, yangının etrafta bulunan fabrikaları sirayet etmesi yaklaşık 10 saat süren ağır çalışmanın akabinde saat 05.00 sıralarında engellendi. Yangın nedeniyle fabrikanın duvarlarının ve bloklarının çökmesi sonucu yer katta bulunan polyester gereçler tekrar alev aldı. Ağır dumanın yükseldiği fabrikada yangını denetim altına alma çalışmaları devam ediyor.

507 İŞÇİ VE 128 ARAÇLA YANGINA MÜDAHALE EDİLİYOR

Çalışmalara Bursa’nın 17 ilçesindeki itfaiye grupları ile İstanbul, Yalova, Kocaeli, Eskişehir, Balıkesir ve Bilecik’ten bölgeye sevk edilen itfaiye takımları ile AFAD takımları de katılıyor. 45 dönüm alanda tesirli olan söndürme çalışmaları toplam 507 işçi ve 128 araç ile sürdürülüyor. Fabrikanın taban katında elektrik kontağından çıktığı varsayım edilen yangınla ilgili Bursa Cumhuriyet Savcılığı’nca soruşturma başlatıldı.

‘BURSA BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDEN DÖNDÜ’

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş DHA Muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, “Bursa büyük bir felaketin eşiğinden döndü. Yangına vaktinde müdahale ettik. Takımlarımız canları kıymetine çalışarak yangını söndürmeye çalıştı. Fabrikada polyester eserlerin fazla olması, etraf binaların geçişe gereğince müsaade vermemesi arkadaşlara sıkıntı anlar yaşattı. Yangının çıkış nedenini arkadaşlarımız araştırıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir