Bakanlıktan ihtiyaç sahiplerine 9,6 milyar liralık destek ödemesi yapıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Aile Takviye Programı başta olmak üzere engelli ve yaşlığı aylığı, elektrik tüketim takviyesi, genel sıhhat sigortası prim ödemeleri ve eğitim takviyesi üzere birçok alanda gereksinim sahiplerini yalnız bırakmadıklarını, kaynakların bütün toplum kesitlerinin faydasına olacak biçimde dağıtılmasını her periyotta öncelediklerini belirtti.

Türkiye Aile Dayanak Programı kapsamında eylülde 882,7 milyon lira, yaşlı ve engelli aylıkları için 2,1 milyar lira ödeme yaptıklarını kaydeden Yanık, engelli ve yaşlıların toplumsal hayata tam ve aktif iştirakleri ile bağımsız yaşayabilmeleri için eğitimden sıhhate, iktisattan toplumsal hayata kadar her alanda yanında olduklarını vurguladı.

Yanık, Konutta Bakım Yardımı kapsamında 1,8 milyar liranın bakım gereksinimi olan ağır engelliler ve ailelerine ödendiğini belirtti.

SED ile ailelere 340,5 milyon lira destek

Ekonomik nedenlerle çocukların ailelerinden uzaklaşmalarının, farklı ortamlarda büyümelerinin önüne geçerek onların kendi aileleriyle bir ortada, sağlıklı bireyler olarak yetişmelerini önemsediklerini belirten Yanık, “Sosyal Ekonomik Dayanak (SED) ile muhtaçlık sahibi aileler çocuklarının başta eğitim olmak üzere başka gereksinimlerini karşılayabiliyor. Bu doğrultuda ailelerimize toplam 340,5 milyon lira dayanakta bulunduk.” ifadelerini kullandı.

Yanık, 81 vilayet ve ilçelerindeki Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ödenen “periyodik pay” adı altındaki kaynak ölçüsünün eylülde 243,4 milyon lira olduğunu kaydetti.

VEFA Projesi ile yaşlıların gereksinimleri karşılanıyor

Eylül ayı içeresinde 19,2 milyon liranın Vefa Projesi kapsamında yaşlı, engelli, ağır kronik hastalığı nedeniyle kendi öz bakımını yerine getiremeyenler ve 65 yaş üstü vatandaşların gereksinimleri için ödendiğini belirten Bakan Yanık, sağlık güvencesi olmayan ya da sıhhat sigortası primleri Bakanlıkça karşılanan vatandaşların sıhhat hizmetlerinden yararlanabilmeleri için, SGK’ye ödemeleri gereken 3,3 milyar lira meblağı Bakanlık olarak üstlendiklerini belirtti.

Yanık, nizamlı toplumsal yardım programlarından yararlanan gereksinim sahibi hanelere 285,9 milyon liralık elektrik tüketim dayanağı verdiklerini, muhtaçlık sahibi hanelerdeki çocukların masrafları için 973 Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 231,2 milyon lira kaynak aktardıklarını bildirdi.

Bakan Yanık, eylül ayında gerçekleşen başka yardımlara ait şunları kaydetti:

“Barınma yardımı kapsamında 8,5 milyon lira dayanak sağladık. Oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sıhhatsiz meskenlerde yaşayan gereksinim sahibi vatandaşlara meskenlerinin bakım-onarımına takviye sağladık. Aktardığımız 4,6 milyon lira aşevi yardımıyla da gereksinim sahibi olduğu belirlenen yaşlı, engelli, hasta ve konutunda yemek yapabilecek durumda olmayan vatandaşlarımızı sıcak yemekle buluşturduk.

Doğum yardımı kapsamında vatandaşlarımıza 33,2 milyon lira nakdi yardım yaptık. Ayrıyeten şehit yakınları ve gazilerin çeşitli gereksinimlerinin karşılanabilmesi için de 2,4 milyon lira takviye verdik.”

Sosyal yardımları büsbütün gereksinim temeli gerçekleştirdiklerinin altını çizen Bakan Yanık, “Eylül ayı içinde bu dayanaklarımızın yanı sıra öteki toplumsal yardımlarımızı eklediğimizde gereksinim sahibi vatandaşlara yaklaşık toplam 9,6 milyar lira fiyatında dayanak verdik.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir